Dnešná numizmatická novinka je venovaná našej planéte, životodarnej Zemi. Nie je to ani 14 dní od konania každoročnej udalosti Dňa Zeme – dňa, kedy si 193 krajín sveta pripomína naliehavosť ohrozenia našej krehkej planéty predovšetkým v dôsledku drastických zásahov jej najinteligentnejšej populácie – nás ľudí. Krehkosť života na planéte Zem demonštruje nová 3D minca z 3 uncí rýdzeho striebra.

Deň Zeme – zachovajte planétu aj pre ďalšie generácie

Planéta Zem - minca so vsadeným meteoritom

Medzinárodný deň Zeme sa oslavuje už od roku 1970. Tradícia začala v Spojených štátoch v nadväznosti na demonštrácie za zdravšie životné prostredie a udržateľnejší životný štýl. Demonštrácií sa vtedy zúčastnilo vyše 20 miliónov ľudí a ich popredným iniciátorom bol aktivista John McConnel, ktorý sa snažil presadiť zákony na ochranu životného prostredia.

Dnes je sviatok oslavovaný najmä formou prednášok, prezentácií, konferencií a ďalších edukatívnych akcií pre všetky vekové kategórie. Ich účelom je upozorniť na alarmujúce klimatické zmeny a veľmi rýchlu negatívnu transformáciu životného prostredia, vznikajúce v dôsledku nešetrného zaobchádzania s obnoviteľnými zdrojmi, znečistenia, výrub pralesov, masívnej výstavby urbanistických celkov, hubenia živočíšnych druhov a ďalších invazívnych zásahov, ktoré skracujú čas na našej krásnej planéte všetkým živým organizmom.

Vláda, mestá, školy, spolky a ďalšie inštitúcie na narušujúce prvky zemskej rovnováhy nielen upozorňujú, ale predovšetkým apelujú na uskutočnenie konkrétnych krokov, ktoré môžu pomôcť proces devastácie Zeme výrazne spomaliť. Učia nás triediť, neplytvať vodou, recyklovať, vyhýbať sa plastom, cestovať ekologicky, využívať obnoviteľné zdroje energií namiesto fosílnych palív, užívať dopravné prostriedky, ktoré nevylučujú emisie, atď.

Deštruktívne vesmírne telesá

Planétu Zem však neohrozujú len ľudské činy. Hrozbu predstavujú aj aspekty, nad ktorými nemáme takmer žiadnu kontrolu. Jedným zo „strašiakov“ sú meteority. Dnes už vieme, že pred 66 miliónmi rokov vyhubil dinosaurami práve asteroid. To však, rozhodne, nebola jediná tragická medziplanetárna zrážka. Krajina nie je vo vesmíre sama, a bohužiaľ, nie vždy sa jej nebezpečné vesmírne telesá vyhnú. Nárazy telies neboli výnimkou dokonca ani v posledných rokoch.

Dôkazy o stretoch dokazujú rozsiahle krátery, ktoré navždy zmenili ráz krajiny v mnohých krajinách sveta. Medzi tie najväčšie patrí Vredefort v Juhoafrickej republike. Podľa vedcov tam dopadol asi pred dvoma miliardami rokov meteor s rozmerom až 10 km v priemere a náraz spôsobil kráter veľký 300 kilometrov. Ďalšie obrovské krátery, vzniknuté po náraze vesmírnych telies, nájdete aj v kanadskom Ontáriu, v južnej a západnej Austrálii, ale aj v Rusku alebo v Mexiku. Tieto mimozemské železné, kamenoželezné alebo kamenné predmety sa nevyhýbajú dokonca ani Slovensku. Na našom území bolo evidovaných celkom 7 potvrdených nálezov meteoritov. Drvivá väčšina z nich sa datuje do 19. storočia. Zastúpené sú však iba v 3 zbierkach slovenských inštitúcií a v niekoľkých súkromných zbierkach slovenských zberateľov.

Planéta Zem - minca so vsadeným meteoritom

Zlato, striebro a smalt – večné kovy zdobia striebornú mincu v tvare našej planéty

Minca, ktorú si môžete dnes objednať, je nielen netradičným zberateľským kúskom, ale aj „výkričníkom“, upozorňujúcim na krehkú rovnováhu životného prostredia. Na vrtkavosť osudu našej planéty symbolicky upozorňuje malý úlomok čierneho meteoritu, ktorý je zasadený do dokonalého 3D modelu Zeme.

Silu, stabilitu a unikátnosť Zeme potom demonštruje striebro, zlato a smalt. Práve rýdze striebro, ktoré ľudstvo využíva už od staroveku, je mincovým kovom numizmatu. Na jeho výrobu boli použité celé 3 unce! Smalt, kremičitá tavenina, ktorá minci dodáva lesk je známa svojou stálosťou. Bez zmeny farby dokáže prečkať celé stovky rokov. Symbolizuje prísľub dlhovekosti Zeme, za predpokladu, že sa náš prístup k životnému prostrediu radikálne zmení. Zlato, ktorým sú zušľachtené kontinenty 3D modelu, je pripomienkou vzácnosti a mimoriadnej výsady, ktorej sa nám ľuďom v nehostinnom vesmíre dostalo. Minca disponuje priemerom 50 milimetrov a bola vyrazená v roku 2022 v kvalite Antique Finish. Nominálna hodnota mince je 5 barbadoských dolárov.

Viac informácií o 3D minci z 3 uncí rýdzeho striebra 999/1000 nájdete tu.