Pred pár týždňami sme si pripomenuli 30. výročie od úmrtia Gustáva Husáka, posledného komunistického prezidenta a jediného Slováka, ktorý stál na čele spoločnej republiky. Do novodobých dejín sa Husák zapísal ako postava nenávideného obdobia normalizácie. Jeho portrét otvára novú kolekciu pamätných razieb, sledujúcu životné osudy všetkých československých a slovenských prezidentov.

Vzdelaný komunistický adolescent

Gustáv Husák, rodený Bratislavčan, bol nadšeným komunistom snáď odjakživa. Politicky sa začína angažovať už vo svojich 16 rokoch, keď vstupuje do komunistického zväzu mládeže. O niekoľko rokov neskôr, čo by študent právnickej fakulty sa stáva členom Komunistickej strany Československa. Mladý komunista nad ostatnými vyniká svojou inteligenciou, vzdelanosťou a obratnosťou. Na politické otázky je schopný reagovať pohotovo a rýchlo si vytvára politické väzby a získava vplyvných priateľov.

Už od útleho veku je očarený politikou a plánmi Sovietskeho zväzu. Opačné pocity chová k demokratickým hodnotám a západnému svetu. Odpor chová najmä k Edvardovi Benešovi – obdivovateľovi francúzskej politiky a celej filozofii prvej republiky. V jednej zo svojich úvah označuje Československo za „versaillský nepodarok“.

Husákovo pôsobenie z vojny

Počas 2. svetovej vojny sa Husák vymedzuje proti Jozefovi Tisovi. Aktívne sa zúčastňuje Slovenského národného povstania. Stáva sa podpredsedom povstaleckej Slovenskej národnej rady, poverencom vnútra a podpredsedom Komunistickej strany Slovenska. Jeho snom je zaradiť Slovensko do zväzku národov Sovietskeho zväzu. Jeho názor sa mení koncom vojny, kedy považuje Slovensko za autonómnu súčasť spoločného zväzku s Českom.

Vyhrávajú demokrati, šéfujú komunisti

Napriek tomu, že po prvých povojnových voľbách roku 1946 víťazia demokrati, už o mesiac neskôr sa darí jednotnému frontu českých politických strán s Husákovou podporou donútiť Demokratickú stranu k podpisu tzv. tretej pražskej dohody. Od schválenia tohto dokumentu potom všetky rozhodnutia Slovenskej národnej rady finálne schvaľujú poverenci československej vlády, ktorej sám Gustáv Husák predsedá.

V roku 1947 preberá Husák politické oťaže naplno. Z úradov vyháňa protirežimových úradníkov a zasadá na čele ZNB a ŠtB.

Odsúdený na doživotie!

Po februárových udalostiach roku 1948 sa politik vyhrieva na politickom výslní. Smer jeho kariéry sa však rýchlo mení. Na jar roku 1950 je spolu s ďalšími komunistickými funkcionármi obvinený z buržoázneho nacionalizmu. Je zbavený svojich funkcií a roku 1951 odsúdený vo vykonštruovanom procese na doživotný trest odňatia slobody.

Vernosť Moskve sa vypláca

Odsúdený politik je prepustený na slobodu po rozsiahlej amnestii A. Novotného v roku 1960. Šesťdesiate roky sú pre Husáka opäť kariérne priaznivé. Stáva sa jednou z popredných osobností reformného prúdu v komunistickej strane a počas pražskej jari sa stavia za názory A. Dubčeka. V roku 1968 získava post podpredsedu vlády. Vďaka svojej lojalite k Moskve aj po okupácii sovietskymi vojskami mu Brežnev pomáha do čela strany. Husák strieda vysoké funkcie v strane od roku 1969 až do roku 1975, kedy je jej generálnym tajomníkom.

Po abdikácii Ľudovíta Slobodu potom Gustáv Husák získava až do nežnej revolúcie prezidentskú funkciu, v ktorej vydrží dlhých štrnásť rokov.

Gustáv Husák umiera 18. novembra roku 1991 v bratislavskej nemocnici Na Kramároch v dôsledku zlyhania srdca.

Naši prezidenti - nová kolekcia pamätných razieb, zušľachtených rýdzim zlatom

Gustáv Husák - zlatom zušľachtená pamätná razba

Husákova podobizeň zdobí prvú razbu z našej novej kolekcie Naši prezidenti. Kolekcia Vás prevedie životmi všetkých mužov, ktorí stáli na čele Československa a neskôr aj Slovenskej republiky.

Prezidentské pamätné razby, zušľachtené rýdzim zlatom, sú uložené do krásneho dreveného boxu. Luxusný box poskytne razeniam nielen bezpečné úložisko, ale aj reprezentatívne vystavenie. V priebehu zbierania na Vás okrem razieb, čaká aj niekoľko hodnotných darčekov. Tešiť sa môžete napríklad na elegantné drevené pero v puzdre alebo Certifikáty autentickosti so životnými príbehmi československých štátnikov.

Prvú razbu s Gustávom Husákom navyše môžete teraz získať za polovičnú cenu!