Matrioška, jeden z najznámejších a najpopulárnejších symbolov Ruska, za sebou prekvapivo nemá dlhoročnú históriu, má iba niečo málo cez 120 rokov. Predobrazom tejto figúrky sa stala figúrka plešatého buddhistického mudrca menom Fukuruma, ktorú do Ruska priviezli pred koncom devätnásteho storočia z japonského ostrova Honšú. Najväčší drevený Fukuruma v sebe skrýval šesť ďalších postavičiek, ktoré boli pekne naskladané jedna do druhej až po najmenšiu, ktorá už nebola dutá, ale celá z dreva. Tohto predchodcu ruskej matriošky dnes chráni Múzeum hračiek v meste Sergijev Posad, necelých osemdesiat kilometrov od Moskvy.

Fukuruma síce prišiel do Ruska z Japonska, ale aj samotní Japonci tvrdia, že prvú podobnú drevenú skladaciu figúrku vystrúhal neznámy ruský mních.

Vznik fenoménu

Akokoľvek to bolo, nápadu sa ujala podnikavá obchodnícka rodina Mamontovových, ktorá prevádzkovala aj dielňu s názvom Výchova detí, spojenú s predajňou. A práve tu sa zrodila aj ruská matrioška. Jej názov je vlastne zdrobnelinou vtedy najrozšírenejšieho ženského mena Matriona či Matrioša, ktorého základom je slovo matka. Geniálna kompozícia niekoľkých do seba vložených vystrúhaných drevených figúrok si našla okamžite miesto v srdci detí aj dospelých a stala sa symbolom materstva a plodnosti - hlavne mnohopočetnosťou ďalších figúrok v útrobách najväčšej figúrky.

Cestu do sveta ruským matrioškám otvorila Svetová výstava v Paríži v roku 1900. Medaila pre matriošku priniesla aj prvé zakázky z rôznych krajín a tak dielne v meste Sergijev Posad, tradičnej remeselníckej oblasli neďaleko Moskvy, mali o prácu postarané.

Rôznorodosť motívov

Štýl prvých ruských matriošiek určovali práve majstri hračkári z mesta Sergijev Posad a okrem dievčat so šatkami to boli ale aj postavy s kvetmi, alebo v zimných kožuchoch. Vznikla tu ale aj matrioška starčeka s fúzami, alebo ženícha s nevestou. Medzi postavy na matrioškách sa stále častejšie dostávali aj muži alebo postavy z histórie. Prvá matrioška bola zložená z celkom ôsmich figúrok. Neskôr sa počet rozoberateľných figúrok pohyboval od dvoch do dvadsiatich štyroch kusov, ale najpopulárnejšie sú dodnes matriošky tri, osem a dvanásťdielne.

Najpopulárnejšia ruská hračka je už aj na minciRuská matrioška je symbolom svojej krajiny, charakteristickým suvenírom a tiež odraz histórie aj súčasnosti Ruska. Podľa vývoja tejto ikonickej hračky, jej tvarov, farieb a motívov je možné mapovať život Ruska, jeho zvyky, kroje, tradície, boje, prehry aj víťazstvá.

Fascinujúci príbeh matriošky sa stal námetom oficiálnej mince, o ktorej môžete nájsť viac informácií tu: www.narodnapokladnica.sk/strieborna-matrioska