Pamiatky a dominanty Slovenska sú symbolom našej kultúry, prírody a histórie a predstavujú cenné dedičstvo pre ďalšie generácie. Ich história skrýva aj mnohé neuveriteľné legendy a príhody. My Vám prinášame povesť jednej najvýznamnejších pamiatok Slovenska - Spišského hradu.

Spišský hrad

Spišský hrad je známy aj ďaleko za hranicami Slovenska nielen preto, že patrí medzi najrozsiahlejšie hradné komplexy v strednej Európe, ale najmä vďaka nádherným prírodným úkazom a úžasnému prostrediu miestneho kraja. Príťažlivosť hradu je znásobená hojnosťou ďalších významných priľahlých pamiatok. Svedčí o tom počet návštevníkov z celého sveta, ktorých sa tu každý rok vystrieda viac ako stotisíc. Hrad spolu so Spišskou kapitulou boli v roku 1993 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Spišský hrad

Povesť zo Spišského hradu o krásnej Hedvige

Spišská vyvýšenina, dnes jedna z našich najvýznamnejších pamiatok Slovenska, bola kedysi domovom Keltov, Slovanov a mnohých slávnych šľachtických rodov. Spišský hrad pamätá mátohu Hedvigu, kráľa Jána, i spitého diabla. Ľudia viacerých dávnovekých kultúr tam prebývali už pred tisíckami rokov. Pamiatka na obyvateľov slávneho Spišského hradu sa uchováva dodnes aj v množstve legiend a dramatických životných príbehov.

Hedviga Barborku neustrážila

Jedna z najväčších tragédií sa na hrade udiala v čase, keď tam bývali Drughetovci. Filip Drughet s manželkou Lujzou sa tešili z malej dcérky Barborky. Mladá mamička však zakrátko zomrela a o dieťa sa starala Filipova sestra – krásna Hedviga. Smutný vdovec hľadal únik v poľovačkách a na jednej nešťastnou náhodou zastrelil syna poľského šľachtica. Jeho otec mu prisahal pomstu, Filip však posilnil stráže a po dlhý čas hrad neopúšťal. Po čase v ostražitosti poľavil, netušiac, že otec jeho obete stále striehne. Filip sa vybral do boja a kým bojoval za kráľa, poľský šľachtic rozmýšľal, ako sa pomstiť. Vymyslel diabolský plán a poslal najkrajšieho junáka zo svojej družiny Stanislava, aby prejavom svojej lásky k Hedvige jej natoľko pomiatol hlavu, aby ho pustila do hradu. Tá bola spočiatku obozretná, vytrvale odolávala každému pokusu opustiť hrad. Neskôr ale zmámená krásou Stanislava povolila, a zabudnúc na Barborku, sľub a povinnosti, jedného večera opustila hrad.

Vtedy zvyšok družiny vtrhol do hradu a uniesol malú Barborku. Jej otec, ako sa toto dopočul, hneď sa vrátil z boja a vybral sa po jej stopách. Neľútostný pomstiteľ však pred Filipovými očami hodil dieťa do priepasti za istou smrťou. Filip vraj potom od nešťastia prikázal mučiť a následne popraviť celú neopatrnú hradnú posádku. Sestre Hedvige, za to že neustrážila milované dieťa, dal odťať obe ruky až po lakte. Zmrzačená Hedviga žila vraj potom viac ako 30 rokov. Iná legenda vraví, že jej Filip dal hneď odťať hlavu alebo že nešťastná Hedviga spáchala skokom z hradných múrov samovraždu. Každopádne, dodnes ju údajne vídať na strašiť hradbách slávneho Spišského hradu, ako nocou márne hľadá Barborku

Krásy Slovenska v numizmatike

Krásy Slovenska sú pre nás nekonečnou inšpiráciou a sme hrdí, ak ich môžeme vyobraziť aj v numizmatike. Spišský hrad spolu s ďalšími dominantami Slovenska ako je napr. Oltár majstra Pavla v Levoči, alebo symbol Slovenska – Kriváň, sme sa rozhodli zvečniť na originálnych numizmatoch. Sledujte nás a čoskoro sa dozviete viac!