Dar francúzskeho ľudu
Pred mnohými rokmi, v roku 1884, daroval francúzsky národ Spojeným štátom americkým dar ku stému výročiu americkej nezávislosti. Darom sa stala socha ženy zahalenej do antického rúcha, ktorá má na hlave korunu so siedmimi ostňami a pri nohách jej ležia rozlomené putá otroctva. V zdvihnutej pravej ruke drží pochodeň a v tej ľavej knihu, na ktorej je vpísaný dátum Deklarácie nezávislosti - 4. júl 1776.
Socha je vysoká 46 metrov a stojí na ostrove Slobody (Liberty Island) v Hornom newyorskom zálive, kde symbolizuje vstup do Nového sveta.
Vznik gigantickej sochy
Monumentálna socha sa pôvodne nazývala Sloboda osvetľuje svet a pochádza z dielne francúzskeho sochára Frédérica Augusta Bartholdiho. Aby mohla vzniknúť, boli vyberané finančné prostriedky od príslušníkov francúzskeho národa. Sám sochár na diele začal pracovať vo svojom ateliéri v Paríži v roku 1875. Bartholdi postupne vypracovával drevené modely, až dosiahol požadovanú veľkosť. Každá časť modelu bola zaliata sadrou, z ktorej tesári podľa odliatkov vytvorili drevené formy. Do foriem bol následne vložený medený plech, ktorý bol vytepaný do požadovaného tvaru. Kovové časti boli potom pripevnené k nosnej konštrukcii.
Keď bolo dielo dokončené a úspešne vztýčené v Paríži, došlo k jeho rozobratiu do 214 drevených debien a na palube lode Isére odoslané do Ameriky.
Socha do New Yorku dorazila 17. júla 1885.
Úloha Gustava Eiffela
Dielo, akým je Socha Slobody, už vo svojej dobe kládlo obrovské konštrukčné nároky a požiadavky. Bertholdi sa preto obrátil na odborníka doslova najväčšieho – inžiniera Gustava Eiffela, staviteľa preslávenej Eiffelovej veže. Eiffelov projekt pre vnútro sochy zahŕňal konštrukčný skelet s centrálnou vežou, vytvorenou zo štyroch vertikálnych stĺpov spojených horizontálnymi a diagonálnymi priečnikmi. Tento pylón poskytoval soche základnú podporu a so zemou bol spojený prostredníctvom kamenného podstavca.
Eiffel vďaka tomuto projektu zaviedol dve vylepšenia, ktoré sa v neskorších rokoch osvedčili v americkom staviteľstve. Jedným z nich bol diagonálne vystužený skelet a druhým bolo použitie ocele.
Zaujímavé údaje
Socha Slobody bola dokončená v roku 1886 za cenu 800 000 dolárov, pričom zhruba polovicu daroval francúzsky národ. K slávnostnému odhaleniu došlo 28. októbra 1886 a zúčastnil sa nielen prezident Grover Cleveland s členmi vlády, ale aj predstavitelia vlády francúzskej.
Socha je vysoká od základov k pochodni 93 metrov, počet schodov v soche je 354. Celková hmotnosť je 204 ton, pričom medený plášť má 91 ton.
Oficiálnu pamätnú mincu štátu New York zdobí Socha Slobody
O dôvodoch, prečo je táto monumentálna stavba symbolom štátu New York, netreba asi viac polemizovať. Je natoľko významná, že zdobí aj oficiálnu pamätnú mincu New York.
Táto minca vznikla na popud amerického projektu, ktorý si dal za cieľ podporiť novú generáciu zberateľov.
Minca (americký štvrťdolár) je emisiou americkej mincovne, ktorá je teraz dostupná v ponuke Národnej Pokladnice.
Pamätná minca na svojom reverze nesie vyobrazenie Sochy Slobody spolu s obrysmi územia štátu New York a jedenástimi hviezdami, ktoré symbolizujú obnovené spojenie štátov do Spojených štátov amerických, čo sa uskutočnilo 26. júla 1788. Averz nesie portrét prezidenta Georgea Washingtona.
Pamätnú mincu štátu New York obdivujú milovníci numizmatiky z celého sveta. Pripojte sa k nim aj Vy!
Pre viac informácií o pamätnej minci navštívte: Oficiálna pamätná minca New York