Uznávame, že titulok posledného článku pôsobí minimálne trochu zvláštne, ale nebojte sa, hneď Vám jeho význam vysvetlíme! Pred pol storočím sa stalo niečo, čo ste možno sami zažili. Možno ste sedeli pri malých televíznych obrazovkách vo Vašej obývačke a to neuveriteľné predstavenie sledovali. Už viete? Pred 50 rokmi stáli prví ľudia na mesiaci!

Táto úspešná misia bola v poradí piatym pilotovaným letom amerického programu Apollo, ambiciózneho projektu, ktorého cieľom bolo doputovať na mesiac a bezpečne sa vrátiť späť na zem. Hlavnými hrdinami dobrodružného príbehu bola trojica astronautov: veliteľ Neil Armstrong, pilot lunárneho modulu, Edwin "Buzz" Aldrin a pilot veliteľského modulu Michael Collins, a samozrejme kozmická loď Apollo 11.

20. júla 1969 sa Armstrong a Aldrin v lunárnom module spustili na povrch Mesiaca a o 20:17:40 UTC pristáli v Mori pokoja. O šesť hodín neskôr vstúpil Armstrong ako prvý človek na povrch Mesiaca. Spoločne s Aldrinom počas dva a pol hodinovej vychádzky nazbierali 22 kg mesačných hornín a po 21 hodinách a 31 minútach pobytu na povrchu odštartovali späť ku Collinsovi, ktorý zatiaľ čakal vo veliteľskom module na obežnej dráhe Mesiaca. Po spojení s veliteľským modulom sa všetci vydali na spiatočnú cestu k Zemi. Pristáli v Tichom oceáne 24. júla 1969.

Minca s vsadeným meteoritom je verným modelom mesiaca

Teraz už sa ale vráťme k numizmatike a zvláštnemu, ale pravdivému nadpisu. Dnes Vám totiž predstavíme naozaj netradičnú mincu. Strieborný numizmat, razený z dvoch trójskych uncí, je mimoriadny hneď z niekoľkých dôvodov. Minca má úplne rovnaký tvar ako mesiac, je teda jeho zmenšenou 3D kópiou. Minca je rovnako ako mesiac tiež posiata krátermi. Efekt bol docielený použitím vzácneho ródia. A nakoniec to najlepšie! Do mince je vsadený naozajstný mesačný kameň, ktorý je na numizmate umiestnený na presne rovnakom mieste, kde pred 50 rokmi vystúpil Armstrong z kozmickej lode.

Meteorit, zdobiaci túto striebornú krásku, bol nájdený v roku 2013 v Maroku a jeho váha zodpovedala 156 gramom. Mesačný kameň bol označený ako Lunárny meteorit a pomenovaný Northwest Africa 7959. Podľa organizácie Department of Earth and Planetary sa jedná o typický mesačný meteorit, avšak v mnohých ostatných detailoch odlišný od ostatných meteoritov. Autentickosť meteoritu je garantovaná štandardami spoločnosti London Meteority Society.

Posledné 2 exempláre v našej ponuke!

Týchto "mesačných mincí" bolo vyrazených len 800 pre celý svet! V našej ponuke ostávajú posledné 2 mince. Ak máte záujem získať do svojej zbierky skutočný unikát, neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle 0850 606 009 alebo navštíviť túto stránku.